Інформація Лозівської ОДПІ ДФС у Харківській області від 19.01.2016

І. Інформація щодо діяльності Лозівської ОДПІ та органів ДФС України

 

Запрошуємо на семінар

25 січня о 10-00 у актовій залі Лозівської ОДПІ відбудеться семінар для платників податків на тему: «Новації податкового законодавства та сплати ЄСВ. Складання звітності за 2015 рік».

 Довідки за телефоном -51214.

 

Увага!

У лютому 2016 року ДП «Сервісно-видавничий центр» випустить з друку "Податковий кодекс України", кодифікований станом на 25 січня 2016 року. Це буде окреме видання, формату А-4, обсягом приблизно 300 сторінок, надруковане на білому папері, зручним для читання шрифтом.

 Платники податків, які передплатили  журнал «Вісник. Право знати все про податки та збори» не менш, ніж на 6 місяців отримають випуск нової редакції  "Податкового кодексу України" в подарунок.

Особи, що не передплачують журнал  «Вісник. Право знати все про податки та збори», до 31 березня 2016 року зможуть придбати Кодекс в філіїї ДП «Сервісно-видавничий центр» в Харківській області. Студенти та викладачі еконономічних факультетів вузів за пільговою ціною - 98,00 грн, платники податків за повною вартістю - 159,00 грн. Довідки за тел : (057) 717-03-69, (067) 506-58-66

 

Податковаї міліція ГУ ДФС у Харківській області повідомляє

Оперативними підрозділами податкової міліції протягом 2015 року ліквідовано 6 транзитно-конвертаційних груп та 4 центри мінімізації. За результатами проведених заходів до суду направлено 29 кримінальних проваджень. На сьогодні в опрацюванні слідчих податкової міліції знаходиться ще 83 кримінальних провадження.

Упереджено можливість формування транзитно-конвертаційними групами ризикового податкового кредиту на загальну суму понад 100 млн.грн.

Припинено діяльність 203 суб’єктів господарської діяльності, що мають відношення до транзитно-конвертаційних груп та «центрів мінімізації».

Вилучено 98 печаток конвертаційно-транзитних підприємств, готівкових грошових коштів на загальну суму в еквіваленті 11,3 млн.грн., товарно-матеріальних цінностей на суму понад 60 млн.грн., золото (лом, злитки, монети) біля 3 кг., комп’ютерна техніка, вогнепальна та холодна зброя, бойові набої, спецзасоби тощо.

У разі виявлення фактів корупції, громадянам необхідно  звертатися на антикорупційний сервіс «Пульс» за телефоном  (044) 284-00-07 або повідомляти органи ДФС у письмовій формі відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

 

Більше 20 мільйонів гривень перераховано на допомогу армії

Про це повідомив в.о. начальника Лозівської ОДПІ Артем Уманцев. Протягом усього року надходження податку стабільно перевищували минулорічні, що свідчить про підтримку армії усіма представниками бізнесу нашого регіону. Понад планове завдання до Державного бюджету перераховано у 2015 році майже 2,6 млн.грн. Лише у грудні зарахування податку до бюджету становлять 2,25 млн.грн, що у півтора рази перевищує рівень сплати грудня 2014 року.

Загалом, за час,  коли почав нараховуватись військовий збір в Україні (з серпня 2014 року), платники, що обслуговуються Лозівською ОДПІ  сплатили до бюджету 25,4 мільйона гривень.  

 

Лозівська ОДПІ:  у 2015 році майже 334 мільйонів гривень ЄСВ сплачено до бюджету

За січень-грудень 2015 року платники Харківського району та міста Люботин перерахували до бюджету 333,8 млн. гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Зокрема, у грудні 2015 року від платників єдиного внеску надійшло 36,8 млн. гривень.Надходження внеску проти минулорічних збільшились на 22,2 млн.грн, або 107 відсотків доведеного показника.

Завдяки своєчасній сплаті єдиного внеску громадянам гарантується право на соціальний захист. Зокрема, соціальні гарантії для кожного на випадок безробіття, нещасних випадків чи професійних захворювань, гідне пенсійне забезпечення та інші виплати.

Нагадаємо, що Законом України від 24.12.15 р. № 909-VIII скасовано утримання ЄСВ з найманих працівників, зниження ставки нарахування ЄСВ для підприємств з 41% (у середньому, залежно від класу ризику) до 22% та підвищеня максимальної величини бази нарахування єдиного внеску з 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, або до 34 450 гривень.

 

 «Спрощенці» нашого регіону за рік сплатили до бюджету 37,6 млн.гривень єдиного податку

Загальна сума надходжень вдвічі перевищила минулорічні, у 2014 році від діяльності спрощенців бюджет отримав 18,6 млн. грн.,  повідомив в.о.начальника Лозівської ОДПІ Артем Уманцев.  

Значна частка  єдиного податку сплачена фізичними особами-підприємцями – понад 15,3 млн. грн. До зрівняння, у минулому році цією категорією платників перераховано 13,2 млн.грн.

Юридичні особи, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, з початку року спрямували до бюджету майже 3,6 млн. грн. податку. Сільгоспвиробниками, які застосовують спрощену систему оподаткування сплачено до місцевих бюджетів понад 18,6 млн.грн.

 

ІІ. Інформація для бухгалтерів

Застосування РРО під час оплати товарів в Інтернеті

Операції з оплати вартості товару чи послуг готівкою є готівковими розрахунками, а операції з оплати товарів і послуг через відділення банку, платіжні термінали та мережу Інтернет із використанням електронних платіжних засобів є безготівковими розрахунками.

Таким чином, під час здійснення розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формах (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) суб’єкти господарювання зобов’язані застосовувати РРО відповідно до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1996 р. № 265/95-ВР.

Водночас РРО не застосовується в разі здійснення розрахунків виключно через банківські установи.

 

Розрахунок коригування складений в одному податковому періоді, а зареєстрований в іншому: коли коригувати податкове зобов’язання

Якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, постачальник відповідно до п. 192.1  ПКУ надсилає складений розрахунок коригування отримувачу, а останній реєструє його в ЄРПН протягом 15-денного строку.

Якщо розрахунок коригування, наприклад, складено в грудні 2015 року, а зареєстровано в межах 15-денного строку, але вже в січні 2016 року на підставі такого розрахунку коригування постачальник вправі зменшити податкові зобов’язання у звітності, яка подається за результатами звітного періоду, у якому складено такий розрахунок коригування, тобто в нашому випадку — у декларації з ПДВ за грудень 2015 року.

Докладніше у листі ДФС від 14.01.2016 р.  № 1057/10/28-10-06-11

 

Сплата податків та факит оформлення прав на земельну ділянку, що є об'єктом оподаткування

Із набранням чинності Законом України від 24.12.2015 р.  № 909- VІІІ до ПКУвнесено низку змін, пов’язаних із землею.

З 1 січня 2015 року реєстрацію прав на землю вимагало не лише земельне законодавство, але й податкове.

Відтепер, факт оформлення прав на землю не впливає на нарахування податкового зобов'язання:

1) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку знову визнаються всі договори оренди такої земельної ділянки, а не лише ті, котрі оформлені й зареєстровані відповідно до законодавства;

2) до об’єкта обкладення єдиним податком (група 4) включаються площі всіх сільськогосподарських угідь і/або земель водного фонду, що перебувають у власності сільськогосподарського товаровиробника чи надані йому в користування, у т.ч. на умовах оренди, а не лише тих, котрі оформлені й зареєстровані відповідно до законодавства.

Обов’язок реєстрації прав на земельну ділянку встановлений ст. 125  Земельного кодексу України, а також ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.04.2004 р. № 1952- ІV.

 

До уваги платників ПДВ

У 2016 році для забезпечення розрахунків з бюджетом та перерахування коштів на спецрахунки, сільгосппідприємствам, суб’єктам спецрежиму оподаткування, Казначейською службою відкрито додаткові електронні рахунки для видів операцій:

- з постачання сільгосптоварів/послуг, (крім зернових і технічних культур та продукції тваринництва), які обрали спецрежим оподаткування за балансовим рахунком 3753. Кошти з таких рахунків перераховуються органом, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у таких розмірах:

50 відсотків – на рахунки платників в СЕА ПДВ;

50 відсотків – на спеціальні рахунки  для розрахунку з бюджетом;

- постачання зернових і технічних культур, які обрали спеціальний режим оподаткування за балансовим рахунком 3754. Кошти з таких рахунків перераховуються органом, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у таких розмірах:

85 відсотків – на рахунки платників в СЕА ПДВ;

15 відсотків – на спеціальні рахунки для розрахунку з бюджетом;

- постачання продукції тваринництва, які обрали спеціальний режим оподаткування за балансовим рахунком 3755. Кошти з таких рахунків перераховуються органом, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у таких розмірах:

20 відсотків – на рахунки платників в СЕА ПДВ;

80 відсотків – на спеціальні рахунки для розрахунку з бюджетом.

ДФС впроваджено електронний сервіс для платників податку за формою  (J/F1302301), скориставшись яким є можливість за запитом отримати реквізити електронного рахунку та інформацію щодо залишку коштів на такому рахунку.

 

Декларація з податку на прибуток за 2015 рік подається за новою формою до 9 лютого 2016 року

Перше подання звітності за новою формою декларації, затвердженою наказом Міністерством фінансів України від 20.10.2015 року №897, здійснюється за результатами діяльності за 2015 рік.

Для окремих платників, залежно від результатів діяльності, базовим звітним (податковим) періодом може бути календарний квартал, з поданням декларації за квартал та наростаючим підсумком за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року, звітний (податковий) рік.

У такому випадку подання декларації за відповідні звітні (податкові) періоди: квартал, півріччя, три квартали та рік здійснюється протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного податкового кварталу.

Тобто податкова декларація за 2015 рік подається платниками, що використовують базовий звітний (податковий) період квартал, до 9 лютого 2016 року.

З метою упередження допущення помилок при складанні декларації рекомендуємо звертати увагу платників на примітки, якими позначені окремі показники декларації.

Так, наприклад, заповнення рядків 18, 21, 24 декларації передбачено для платників, які подають звітність поквартально, на що вказує примітка6. А рядки 19, 22 та 25 заповнюються платниками, які подають звітність поквартально та за рік, на що вказує примітка7. При цьому у платників, у яких базовим звітним (податковим) періодом є календарний рік, рядок 19 (22, 25) дорівнює рядку 17 (20, 23) Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, тобто відповідні рядки заповнюються з однаковими показниками.

Детальніше у листі ДФС від 04.01.2016 р. №102/7/99-99-19-02-01-17

 

Зміни в оподаткуванні доходів фізичних осіб

Законом України  № 909-VIII  у 2016 році внесено змінено ставки податку на доходи фізичних осіб.

З 01.01.2016 року застосовується ставка 18% до будь-якої суми доходів, яка нараховується платнику у зв‘язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

На пасивні доходи до бази оподаткування податок встановлюється в наступних розмірах:

- 18 % - для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів по акціях і/або інвестиційним сертифікатам, виплачуваних інститутами суспільного інвестування;

- 5 % - для доходів у вигляді дивідендів по акціях і корпоративних правах, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційним сертифікатам, які виплачуються інститутами спільного інвестування).

Ставка 15% застосовується до частини перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, понад три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (з 1 січня 2016 р.- 4134 грн.).

За ставкою 5% оподатковується дохід від продажу протягом звітного року більш як одного з об'єктів нерухомості а також дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна  вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення тощо.

За нульовою ставкою оподатковується вартість власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

 

Щодо тимчасового обмеження доступу до «Електронного кабінету платника податку»

Шановні платники податків!

Для забезпечення належної якості електронних сервісів та ефективного адміністрування податків, зборів, платежів з використанням засобів інформаційно-телекомунікаційних систем, ДФС проводить планові технічні роботи, що може призвести до тимчасового обмеження доступу до «Електронного кабінету платника податку».

З метою забезпечення вчасного подання звітності Державна фіскальна служба України звертається з проханням надсилати звітність на адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності»: zvit@sta.gov.ua.

Просимо вибачення за тимчасові незручності! 

 

Про збереження готівки у касі підприємства

 Підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку.

Готівка, що одержана в банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день.

Суми готівки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).

Зазначена норма визначена п. 2.10 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженої Постановою НБУ від 15.12.04 № 637.

 

Документи, що посвідчують право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту

 Підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, зокрема, є:

- транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв’язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;

- касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку);

- бухгалтерська довідка, складена відповідно до пункту 36 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу;

- податкова накладна, складена платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 Податкового кодексу та зареєстрована в ЄРПН.

У разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

Для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України документом, що посвідчує право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, вважається податкова накладна, складена платником за такими операціями та зареєстрована в ЄРПН, зобов’язання за якою включені до податкової декларації відповідного звітного періоду.

 

Інформація для неприбуткових організацій

З 1 січня 2016 року внесено уточнення до п. 133.4 ПКУ, яким установлено критерії для визнання неплатниками податку на прибуток неприбуткових установ та організацій.

Так, згідно з уточненням, на об’єднання й асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСІБ) не поширюється вимога про те, що установчі документи неприбуткової організації повинні передбачати в разі припинення її як юридичної особи передачу її активів або неприбутковим організаціям такого ж виду, або до доходів бюджету.

Крім того, у зв’язку зі зміною редакції п. 57.1 ПКУ зроблено уточнення, що в разі втрати неприбутковою організацією податкового статусу «неприбутковості» в поточному звітному році у наступному звітному році така організація звітує і сплачує податок на прибуток згідно з правилами розділу ІІІ ПКУ. А саме:

- щоквартально – якщо її дохід за минулий рік, визначений за правилами бух обліку, перевищив 20 млн грн. При цьому в 2016 році доведеться ще сплатити авансові внески за результатами трьох кварталів звітного року;

- щорічно – якщо її дохід за минулий рік, визначений за правилами бух обліку, не перевищив 20 млн грн.

 

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2015 рік

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до пункту 289.2 ПКУ, станом на 01.01.2016 становить 1,433.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. При цьому коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік — 1,703; 1997 рік — 1,059; 1998 рік —1,006; 1999 рік — 1,127; 2000 рік — 1,182; 2001 рік — 1,02; 2005 рік — 1,035; 2007 рік — 1,028; 2008 рік — 1,152; 2009 рік — 1,059; 2010 рік — 1,0; 2011 рік — 1,0; 2012 рік — 1,0; 2013 рік — 1,0; 2014 рік — 1,249; 2015 рік — 1,433. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалася.

Разом з тим індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із значенням 120%.

Тому коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки с/г угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2015 рік становить 1,2.

 

Чи існує відповідальність за неподання фінзвітності до ДФС

Платники податку на прибуток подають разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.

 Водночас малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають скорочену за показниками фінансову звітність (п. 46.2 ПКУ).

 

Реалізація палива на АЗС здійснюється із застосуванням касового апарату

Роздрібний продаж нафтопродуктів на АЗС має здійснюватися із застосуванням зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи спеціалізованого РРО з роздрукуванням чеків установленої форми.

Розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо).

Разом з нафтопродуктами споживачеві в обов’язковому порядку видається розрахунковий документ за установленою формою на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару.

У розрахунковому документі зазначається інформація про форму здійснення розрахунку. Розрахунки за продані нафтопродукти із застосуванням згідно з договорами талонів чи відомостей на відпуск нафтопродуктів здійснюються виключно через установи банків.

При цьому, РРО можуть не застосовуватись лише при відпуску оптових партій пального, розрахунки за які здійснено шляхом безготівкового переказу коштів з рахунку на рахунок, або шляхом взаємозаліку, або пального, яке знаходиться на відповідальному зберіганні, за умови, коли такий відпуск здійснюється з ємкостей, спеціально призначених для зберігання та відпуску оптових партій пального.

 

З метою створення нових та удосконалення існуючих електронних сервісів для сторонніх організацій додано наступні форми:

- J1602001 - "Запит щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела отримання доходів (у разі їх наявності) фізичними особами, які надають соціальні послуги";

- J1602101 - "Запит інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми доходів, отриманих фізичними особами";

- J1702001 - "Відповідь на запит «Відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про наявність (відсутність) доходів та джерела їх отримання фізичними особами, які надають соціальні послуги»";

- J1702101 - "Відповідь на запит «Відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми отриманих доходів»".

 

Про зміни у складанні декларації зі сплати за землю

З 1 січня 2016 року для складання податкової звітності за землю буде використовуватись нова форма податкової декларації, за допомогою якої можна виправити помилки, допущені у звітності за попередні роки. Нова форма декларації на землю затверджена Наказом Мінфіну № 560, який набув чинності 31 липня 2015 року.

Порядок складання звітності на 2016 рік  не зазнає змін. Платники податку на землю, окрім фізичних осіб,  самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня та мають не пізніше 20 лютого подають за місцем знаходження ділянки податкову декларацію за поточний рік з розбивкою річної суми рівними частинами за місяць. При цьому за платником податку на землю і надалі зберігається право подавати звітну податкову декларацію щомісяця, що звільняє від обов'язку подання річної декларації. Як і раніше, базовим податковим періодом лишається рік.

 

Граничний термін для обрання „спрощенцями” звітного періоду по ПДВ

Платники ПДВ, які сплачують єдиний податок, можуть обрати квартальний податковий період у 2016 році. Заява про вибір квартального податкового періоду подається контролюючому органу разом з декларацією за наслідками останнього податкового періоду календарного року.

Для платників, які звітують помісячно, останній день подання такої заяви – 20 січня 2016 року, а для платників квартальної форми звітності – 9 лютого 2016 року.  При цьому квартальний податковий період починає застосовуватися з першого податкового періоду наступного календарного року.

Відзначимо, якщо платник податку, який застосовував спрощену систему оподаткування, переходить на сплату інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом, такий платник податку зобов'язаний самостійно перейти на місячний податковий період, починаючи з першого місяця переходу на сплату інших податків і зборів, що зазначається у відповідній податковій декларації за наслідками місяця.

 

Зернові та технічні культури: оподаткування за загальними правилами

Законом України №909 скасовано звільнення від податку на додану вартість для операцій із постачання зернових та технічних культур. Зі ст 197 ПКУ виключили п. 197.21, що передбачав таку пільгу.

Тож із 1 січня 2016 року операції із зерновими та технічними культурами оподатковують ПДВ у загальному порядку.

 

Про оподаткування благодійної допомоги

Об’єктом обкладення податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку чи збитку), визначеного відповідно до національних П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають згідно з положеннями р. ІІІ ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).

Фінрезультат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, які на дату перерахування коштів, передання товарів, робіт, послуг відповідали умовам, визначеним п. 133.4 ПКУ, у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року ( пп. 140.5.9 ПКУ).

Таке коригування починаючи з 01.01.2015 р. не проводиться на суми коштів, що перелічені в зазначених у п. 33 підрозділу 4 р. XX ПКУ випадках.

В бухгалтерському обліку вся вартість благодійної допомоги відобразиться в складі витрат у періоді їх понесення, але при визначенні фінрезультату з метою обкладення податком на прибуток бухгалтерський фінрезультат слід відкоригувати на суму допомоги, яка перевищує 4% оподатковуваного (відповідно до п. 151.1 ПКУ в редакції до 01.01.2015 р.) прибутку попереднього звітного року. Водночас якщо в минулому році податкового прибутку не було, бухгалтерський фінрезультат необхідно відкоригувати на всю вартість благодійної допомоги.

Лист Центральний офіс з ОВП ДФС від 29.12.2015 р. № 27755/10/28-10-06-11.


Реєстрація РРО у фіскальному органі

Для реєстрації РРО суб'єкт господарювання подає до фіскального органу за основним місцем обліку:

- заяву про реєстрацію РРО за формою N 1-РРО);

- копію документа, що підтверджує факт купівлі або безоплатного отримання РРО у власність, іншого документа, що підтверджує право власності або користування РРО;

- копію документа на право власності або іншого документа, що дає право на розміщення господарської одиниці, де буде використовуватися РРО;

- копію договору суб'єкта господарювання з ЦСО про технічне обслуговування та ремонт РРО.

При поданні реєстраційної заяви в електронному вигляді оригінали таких документів пред'являються разом із довідкою ЦСО про опломбування РРО та актом введення в експлуатацію.

У разі відсутності підстав для відмови в реєстрації РРО, не пізніше 2 робочих днів з дня надходження документів, приймається рішення про реєстрацію РРО, формується та резервується фіскальний номер РРО в інформаційній системі та видається суб'єкту господарювання довідка про резервування фіскального номера РРО.

Довідка про резервування фіскального номера дійсна протягом п'яти робочих днів з дати її видачі. Протягом п'яти робочих днів з дати видачі довідки про резервування фіскального номера платник повинен забезпечити переведення РРО у фіскальний режим роботи: занесення фіскального номера до фіскальної пам'яті РРО, персоналізацію та опломбування РРО в ЦСО. До закінчення терміну дії довідки  платник надає до фіскального органу копію довідки про опломбування РРО та акт введення в експлуатацію РРО.

Після отримання належним чином оформлених документів посадова особа фіскального органу не пізніше наступного робочого дня проводить реєстрацію РРО шляхом внесення даних до інформаційної системи ДФС України та надає суб'єкту господарювання реєстраційне посвідчення РРО.

 

Щодо нарахування ЄСВ за ставкою 8,41 %

 ЄСВ для підприємств в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41 % нарахованої  заробітної плати за видами виплат  та суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами для працюючих інвалідів.  Підставою для застосування ставки у розмірі 8,41 % є завірена копія довідки МСЕК безпосередньо підприємством, установою або організацією.

Отже, нарахування роботодавцем єдиного внеску у розмірі 8,41 % на заробітну плату зазначеної категорії працівників здійснюється з моменту одержання підприємством довідки МСЕК.

 

Про оподаткування перехідних відпускних та лікарняних у січні 2016 року

Суми лікарняних, нарахованих і виплачених у січні 2016 року за місяці 2015 року, включаються при перерахунку до загального оподатковуваного доходу відповідних податкових періодів (місяців) 2015 року та оподатковуються за ставками, які діяли до 01.01.2016, тобто 15 відс. (20 відс.).

Разом з тим, суми відпускних, нарахованих та виплачених у грудні місяці 2015 року за січень 2016 року, відносяться податковим агентом до загального оподатковуваного доходу січня місяця та оподатковуються за ставкою18 відсотків.

 

ІІІ. Лозівська ОДПІ: інформація для підприємців та громадян

Відповідальність за ввезення товарів із Росії

За провезення через «зелений коридор» товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму, накладається штраф у розмірі 100 нмдг (1700 грн.). А в разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством, ці товари також конфіскуються.

Якщо переміщення відбувалось поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, то до порушників застосовується штраф у розмірі 100% вартості товарів, а ці товари конфіскуються. Також конфіскуються й транспортні засоби, що переміщували товари поза митним контролем або у яких були спеціально виготовлені сховища.

У разі виявлення факту зберігання, перевезення, придбання чи використання товарів, транспортних засобів комерційного призначення, ввезених на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, до правопорушників застосовується стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100% вартості цих товарів, транспортних засобів або їх конфіскації.

 

Касові апарати без електронної касової стрічки у 2016 році застосовувати не можна

З 1 січня 2016 року завершився перехідний адаптаційний період для заміни чи доопрацювання касової техніки на таку, що формує електронну контрольну касову стрічку.

Відтак, застосування РРО, що не забезпечує подання електронними каналами зв’язку копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, з нового року заборонено. Зміни до законодавства внесено Законом України від 28.12.14 р. № 71-VIII.

Отже, з 1 січня 2016 року фахівці ДФС отримали  право застосовувати штрафи до тих підприємців, котрі не подбали про належне доопрацювання РРО.

 

Підприємці загальної системи оподаткування сплачують військовий збір до 19 лютого

 Фізичні особи – підприємці, крім тих що обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір в розмірі 1,5 відсотки чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в терміни передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період. 

Першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів фізичних осіб – підприємців, які обрали загальну систему оподаткування є 2015 рік. Термін сплати військового збору для фізичних осіб – підприємців – до 19 лютого 2016 року. 

Підприємці, що обрали спрощену систему звільнені від нарахування та сплати військового збору. 

 

Податкова знижка на оплату вартості навчання включає витрати, понесені минулого року

 Платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податковим роком.

До податкової знижки за звітний календарний рік дозволено включати, зокрема, суми витрат, понесених платником податку за навчання протягом звітного податкового року.

Відповідно до умов договору про надання освітньої послуги (навчання) платником здійснюється оплата за місяці навчального року, який включає місяці календарного року наступного за звітним, одним платіжним документом (квитанцією).

При включенні до податкової знижки за звітний рік слід враховувати частину витрат у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року. Решта суми, сплаченої за таким платіжним документом (квитанцією), може бути включена платником податку при реалізації права на податкову знижку у наступному році.

 

Оподаткування процентів на суму депозитного рахунка

 До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, пасивні доходи, зокрема, доходи у вигляді процентів на депозитний (вкладний) банківський рахунок.

Ставка податку для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у 2015 році у вигляді процентів, становить 20%.

Крім того, ПКУ передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Ставка збору становить 1,5%.

Банківська установа, якою здійснено нарахування вказаного доходу, як податковий агент зобов\'язана утримати податок (збір) із суми такого доходу за його рахунок (Лист ДФС України від 05.11.2015 № 10312/З/99-99-17-03-03-14).

 

Про подання декларації про доходи спадкоємцями, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини

Громадяни, які одержали дохід лише у вигляді спадщини (подарунку) та сплатили податок на доходи до їх нотаріального оформлення, не зобов’язані включати вартість такої спадщини (подарунку) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

 

Декларування доходів від операцій із корпоративними правами

Під час унесення фізособою корпоративних прав до статутного капіталу товариства  доходу, що вимагає декларування у річній декларації про майновий стан не виникає. Тобто сплачувати податок з доходів по такій операції не потрібно.

Інша справа, якщо надалі така фізособа вирішить продати свою частку в статутному капіталі товариства. У цьому разі може виникнути дохід у вигляді інвестиційного прибутку, котрий фізособі доведеться самостійно задекларувати й сплатити з нього ПДФО.

Інвестиційний прибуток визначають як позитивну різницю між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу (зокрема корпоративних прав), і його вартістю, котра визначається із суми витрат на придбання такого активу (пп. 170.2.2  ПКУ).

Пам’ятайте, дохід у вигляді інвестиційного прибутку також є об’єктом для нарахування 1,5% військового збору. Знову ж таки, фізособа повинна сплатити військовий збір самостійно.