Інформація Лозівської ОДПІ Міндоходів у Харківській області від 01.12.2015

Від Харківщини до бюджету держави надійшло майже 18 мільярдів гривень

  Протягом січня-листопада забезпечено збір 17,7 млрд. грн. платежів до бюджетів усіх рівнів. Це на 6,6 млн. грн. більше ніж за відповідний період минулого року.       Темп росту збору платежів до минулорічного періоду склав 159,1 відсотка.  Тільки за листопад до бюджетів усіх рівнів надійшло – 2,6 млрд.грн., що в два рази         більше, ніж за листопад 2014 року. Про це повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області. Так, до Державного бюджету за січень-листопад                 надійшло 12,4 млрд.грн., до Місцевого - 5,3 млрд. грн.

Водночас за листопад надходження до місцевої скарбниці склали більш ніж півмільярда гривень.

Як відзначає очільник фіскального відомства регіону Ірина Сагайдак, такі результати роботи стали можливі завдяки впровадженню сучасних електронних сервісів адміністрування та новим комунікаціям з бізнес-середовищем. Адже наразі змінюється не лише податкова служба, а й психологія платника податків, який обирає для себе свідому позицію громадянина та розуміє, що сплачені ним податки - основа незалежної держави.

 «Спокійна і компетентна експертиза необхідної документації, роз’яснення податкових норм і партнерський діалог професіоналів своєї справи - ось основні методи роботи фіскальної служби сьогодні. Лише до навмисного і злісного ухилення від сплати податків ми вживаємо комплексні заходи», - підкреслює податківець.

 

Більше 600 тис. грн. податку на прибуток забув сплатити іноземець з власних дивідендів

Під час проведення планової перевірки одного з харківських підприємств встановлено факт продажу 100% частки у статутному капіталі громадянину – нерезиденту України. Після цього, новий власник підприємства отримав дивіденди. Однак, сплатити з них податок на прибуток він «забув». Це призвело до того, що до бюджету України не надійшло 673,5 тис.грн.

За словами начальника управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у Харківській області Сергія Благого, сьогодні службою приділяється особлива увага ефективному виконанню контрольної функції. Так, кількість перевірок підприємств із року в рік зменшується, однак їх якість покращується. Сприяє цьому – системна аналітична робота, наявність електронних баз даних та професіоналізм фахівців.         

 

ДФС пропонує зміни у Податковий кодекс, які ліквідують «схеми з горіхами»

Мета запропонованих змін – ліквідація можливостей для мінімізації оподаткування та боротьба з податковим шахрайством під час здійснення операцій із залученням суб`єктів спеціального режиму оподаткування, які не сплачують ПДВ в бюджет, а залишають собі.  Результати перевірок встановлюють факти закупки у фізичних осіб таких продуктів в обсягах, які практично неможливо виростити, зібрати безпосередньо фізичною особою на власних земельних ділянках, або взагалі фізично не можливо виростити на таких ділянках (лісові гриби, ягоди).

З метою уникнення втрат державного бюджету пропонується:

1) не застосовувати звільнення від оподаткування ПДФО до доходів від продажу таких видів власної сільськогосподарської продукції як горіхи волоські, гриби та ягоди;

2) встановити наступне: якщо суб’єкт господарювання, який придбав у фізичної особи сільгосппродукцію безпосередньо (за дорученням) або через посередників, здійснює в подальшому експорт такої продукції, то доходи підлягають оподаткуванню ПДФО;

3) запровадити тимчасовий режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з такими продуктами рослинного походження як горіхи, гриби та ягоди.

 

Держбюджет-2016: оприлюднено проект

Міністерство фінансів України оприлюднило проект державного бюджету України на 2016 рік. 

Згідно з законопроектом, у 2016 році розмір прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати пропонують підвищувати в три етапи: з 1 січня, 1 травня та 1 грудня.

Так, заплановано зростання мінімальної заробітної плати:

  • у місячному розмірі: з 1 січня — 1378 грн., з 1 травня —1450 грн., з 1 грудня — 1550 грн.;
  • у погодинному розмірі: з 1 січня — 8,29 грн., з 1 травня —8,69 грн., з 1 грудня — 9,29 грн.

 

 Порядок відновлення платниками податків втрачених документів,

При втраті, пошкодженні, достроковому знищенні відповідних документів платник зобов’язаний:

-  у 5-денний строк із дня такої події письмово повідомити контролюючі органи: за місцем обліку і той, що здійснював митне оформлення відповідної митної декларації;

- відновити втрачені документи протягом 90 к. дн. із дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

У разі пропажі/знищення первинних документів, облікових реєстрів і звітів керівник підприємства ще письмово повідомляє про це правоохоронні органи і наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів та розслідування причин їх пропажі/знищення. Для участі в роботі комісії запрошують представників слідчих органів, охорони і державного пожежного нагляду. Результати роботи комісії оформляють актом, затвердженим керівником підприємства, копію якого в 10-денний строк надсилають органу ДФС.

 

Чи можуть не використовувати РРО підприємці-єдинники, що займаються перевезеннями

Платники єдиного податку груп 2 і 3, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн, при продажу проїзних і перевізних документів на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків із нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю мають право не застосовувати РРО ( лист ДФС від 23.11.2015 р. № 24853/6/99-99-22-07-03-15).

 Реквізити розрахункових документів повинні відповідати вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПАУ від 01.12.00 р. № 614.

У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн грн застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

 

Чи може платник єдиного податку здійснювати видобуток і реалізацію води

Фізособи - підприємці, які здійснюють видобування та реалізацію води, не можуть бути платниками єдиного податку. Згідно пп. 5 пп. 291.5.1  ПКУ, не можуть бути платниками єдиного податку суб’єкти господарювання (фізособи-підприємці), які здійснюють видобуток, реалізацію корисних копалин, окрім реалізації корисних копалин місцевого значення. Вода ж належить до корисних копалин загальнодержавного значення.

 

ПДВ у декларації: чи буде штраф за порушення правил ведення податкового обліку

Відсутність факту реєстрації в ЄРПН податкової накладної або порушення строків такої реєстрації не є підставою для  невідображення суми ПДВ за таким документом у декларації відповідного звітного періоду (п. 201.10  ПКУ).

Оскільки відсутність факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН за умови відображення сум ПДВ за нею у податкових зобов’язаннях (р. І податкової декларації) звітного періоду не впливає на декларування платниками податкових зобов’язань з ПДВ за відповідний звітний період, то порушення строку реєстрації податкових накладних у ЄРПН не буде порушенням порядку ведення податкового обліку.

Лист ДФС від 20.11.2015р. № 24784/6/99-99-10-03-02-15

 

Чи потрібно переукладати договір про визнання електронних документів для подачі звітності за неосновним місцем обліку після 25.11.2015 р.

Із 25.11.2015 р. платник податків має право подавати звітність в електронній формі за неосновним місцем обліку на підставі діючого договору про визнання електронних документів, укладеного з органом ДФС за основним місцем обліку. Тобто договір із ДФС переукладати не потрібно.

 

Як звітувати при переході у IV кварталі із спрощеної системи оподаткування на загальну

Фізична особа — підприємець, яка у IV кварталі звітного року перейшла із спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування або протягом IV кварталу звітного року здійснила процедуру державної реєстрації як суб’єкта господарювання й обрала загальну систему оподаткування подає до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси податкову декларацію про майновий стан і доходи за звітний період, що дорівнює календарному кварталу, яка прирівнюється до річної декларації.

 

Чи звітувати про інші доходи, отримані підприємцем як громадянином протягом року?

Фізичні особи - підприємці подають річну податкову декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи (п. 177.11 ст. 177 ПКУ).

Відомості про нерухоме майно, що перебуває у власності платника податку станом на кінець звітного податкового року як на території України, так і за її межами, зазначаються у розділі VІІ Декларації.

Кожний об’єкт нерухомого майна відображається платником податку у відповідному рядку окремо із зазначенням категорії об’єктів, їх місцезнаходження (країна, адреса), рік набуття у власність, загальної площі (кв. м), частки в загальній площі (десятковий дріб) та відмітки про надання майна в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм).

Відомості про рухоме майно, що перебуває у власності платника податку станом на кінець звітного податкового року, зазначаються у розділі VІІІ Декларації. Кожний транспортний засіб відображається платником податку у відповідному рядку окремо із зазначенням категорії об’єктів, марки, моделі, характеристики, року випуску та відміткою про надання майна в оренду (суборенду).

Таким чином, підприємець на загальній системі оподаткування повинен надати за результатами календарного року декларацію про майновий стан і доходи, незалежно від того чи проводилась протягом звітного року підприємницька діяльність чи ні, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, в тому числі відомості про нерухоме та рухоме майно.

 

Як виправити помилку у декларації єдиннику 3 групи?

При виправленні помилок за минулі звітні періоді у складі звітної або звітної нової декларації розділ І «Загальні відомості» декларації заповнюється з урахуванням наступного:

У розділі ІV звітної або звітної нової декларації визначається податкове зобов’язання у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за податковий (звітний) період, зазначений у п. 3 розд. І «Загальні відомості» декларації.

При цьому: у р.11 зазначається сума єдиного податку за даними раніше поданої декларації, що уточнюється.

У р. 12 – уточнена сума податкових зобов’язань за квартал звітного періоду, у якому виявлена помилка.

у р. 13 – сума єдиного податку, яка збільшує податкове зобов’язання у зв’язку з виправленням помилки (р.12 – р.11 декларації);

у р.14 – сума єдиного податку, яка зменшує податкове зобов’язання у зв’язку з виправленням помилки.

Вказується позитивне значення розрахунку: р.11 – р.12 декларації. у р.16 – зазначається сума штрафу в розмірі 5 % від суми недоплати (р.13 Х 5%);

у р.17 – сума пені самостійно нарахована відповідно до п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПКУ.

 

Підприємство має декілька стаціонарних джерел забруднення у місцях за різними кодами КОАТУУ

 Суб'єкт господарювання, який має кілька стаціонарних джерел забруднення що здійснюють викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин, об'єктів за місцем здійснення скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти або спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів в межах кількох населених пунктів (сіл, селищ або міст) або за їх межами (коди КОАТУУ різні), зобов'язаний подати до відповідного контролюючого органу (по кожному КОАТУУ) за місцем розташування стаціонарного джерела забруднення або спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів податкову декларацію екологічного податку.

До податкової декларації екологічного податку такий суб'єкт складає відповідний розрахунок (додаток) щодо кожного: стаціонарного джерела забруднення що здійснює викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин, об'єкту за місцем здійснення скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти, спеціально відведеного для розміщення відходів місця чи об'єкту (по кожному КОАТУУ) окремо.


Включати до витрат підприємця витрати на розрахунково-касове обслуговування на підставі  банківської  виписки з особового рахунку?

Виписки з особових рахунків клієнтів, що є регістрами аналітичного обліку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту. Порядок, періодичність друкування та форма надання виписок (у паперовій чи електронній формі) із особових рахунків клієнтів обумовлюються договором банківського рахунку, що укладається між банком і клієнтом під час відкриття рахунку.

Тобто фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування може використовувати виписку з особового рахунку клієнта банку як документ, що підтверджує суму витрат на оплату банківських послуг з розрахунково-касового обслуговування, за умови зазначення в ній інформації про надання банком таких послуг, сум операцій та заповнення обов'язкових реквізитів.


Як повернути податок якщо договір продажу (обміну) нерухомого майна не відбувся

У разі невчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору купівлі-продажу, міни об’єкта нерухомості, за яким сплачено податок, платник податку має право на повернення надміру сплаченої суми податку на підставі податкової декларації, поданої в установленому порядку, та підтвердних документів про фактичну сплату податку.

 

Податкова соціальна пільга та вихідна допомоги при виході на пенсію

Фізична особа, яка отримує дохід у вигляді вихідної допомоги у зв’язку із звільненням, в тому числі при виході на пенсію, має право на податкову соціальну пільгу за умови якщо розмір її місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати та інших прирівняних до неї виплат, не перевищує граничного розміру для отримання податкової соціальної пільги.

 

Як відмовитись від спрощеної системи оподаткування

Для відмови від спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) необхідно подати до контролюючого органу заяву.

Заява про відмову від спрощеної системи оподаткування подається:

- особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

- надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси (п. 45.1 ст. 45 ПКУ).

 

Чи є доходом єдинника сума матеріальної допомоги

Доходом підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом звітного періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

До складу доходу, визначеного пп. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ, не включаються суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання ( п. 292.11 ст. 292 ПКУ).

Поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Отже, поворотна фінансова допомога повернута платником спрощеної системи оподаткування у встановлені терміни не є базою оподаткування єдиним податком.

 

Де знаходиться книга обліку доходів

Книгу обліку доходів ведуть платники єдиного податку 1 і 2 груп та платники єдиного податку 3групи, які не є платниками ПДВ, а книгу обліку доходів і витрат ведуть платники єдиного податку 3 групи, які є платниками ПДВ. Форми книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579.

У разі використання найманих працівників фізичні особи – підприємці у графі 2 Книг за підсумками робочого дня зазначають суму коштів, яку отримали наймані працівники протягом робочого дня.  При цьому не передбачається ведення Книг окремо найманими працівниками підприємців платників єдиного податку.  

Тобто незважаючи на використання найманих працівників Книга заповнюється фізичною особою - підприємцем самостійно. Книга зберігається безпосередньо у фізичної особи - підприємця платника єдиного податку.

 

Чи необхідно щорічно подавати заяву про застосування ПСП?

Нормами Податкового кодексу України не передбачено щорічне подання заяви про застосування податкової соціальної пільги.  При цьому, якщо у платника податків виникає право на застосування податкової соціальної пільги з інших підстав ніж тих, які були зазначені у попередній заяві, то такий платник повинен надати нову заяву з відповідними підтверджуючими документами.

 

Програмно-технічні комплекси самообслуговування мають видавати покупцю фіскальний чек

Все частіше для переказу готівкових коштів, а також і для оплати товарів та послуг споживачі застосовують програмно-технічні комплекси самообслуговування (ПТКС).

Тому звертаємо увагу суб‘єктів господарювання, які використовують ПТКС при розрахунках за реалізовані товари (надані послуги) про необхідність видавати покупцеві розрахунковий документ встановленої форми (фіскальний чек).

Тобто особа яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет при отриманні товарів (послуг) в обов‘язковому порядку повинна отримати розрахунковий документ на повну суму проведеної операції (п. 2 ст. 3 Закону України  від 06.07.1995 р. № 265 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг»).

Детальніше у листі ДФС України від 19.11.2015 року № 42704/7/99-99-22-07-03-17.

 

Які штрафи передбачено за несвоєчасну сплату податків.

Згідно зі ст. 126 ПКУ, за  несвоєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток, рентної плати передбачено штраф у таких розмірах:

  • при затримці до 30 календарних днів включно, - 10 % погашеної суми податкового боргу;
  • при затримці понад 30 календарних днів, - 20%  погашеної суми податкового боргу.

Водночас за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів з вини банку, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції, а також несе іншу відповідальність, встановлену ПКУ, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду.

При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

 

Алгоритм розрахунку ПДФО за цивільно-правовими договорами

При нарахуванні доходів у вигляді винагороди за ЦПД за виконання робіт (надання послуг) база оподаткування визначається як нарахована сума такої винагороди, зменшена на суму ЄСВ.

Ставка податку становить 15% . Якщо база оподаткування, в календарному місяці перевищує 10-кратний розмір мінімальної зарплати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20%.

Наприклад, якщо платник податку отримав місячний дохід у вигляді винагороди, що дорівнює 14000 грн., то податковий агент повинен виконати наступний алгоритм оподаткування даного доходу:

  • база оподаткування становитиме 13636 грн, за вирахуванням єдиного соціального внеску (14000 – (14000 грн. х 2,6%) = 13636 грн, де 2,6% - ЄСВ);
  • база оподаткування до якої застосовується ставка податку 15 % становитиме 12180 грн. (10-кратний розмір мінімальної зарплати на 1 січня 2015 року);
  • база оподаткування до якої застосовується ставка податку 20 % відповідно становитиме 1456 грн. (13636 грн – 12180 грн = 1456 грн).

Далі визначається сума податку:

  • за ставкою 15% оподатковується дохід 12180 грн, з якого податок дорівнює 1827,0 грн.;
  • за ставкою 20 % оподатковується дохід 1456 грн, з якого податок дорівнює 291,20 грн.

 Отже, виходячи з прикладу, загальна сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає утриманню податковим агентом з місячного доходу платника податку 14000 грн становить 2118,20 грн (1827,0 грн. + 291,20 грн.).

Водночас нагадуємо, що платники зобов’язані подавати  декларацію за результатами податкового (звітного) року до 1 травня наступного року, якщо протягом звітного року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно – правовими договорами одночасно двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році – 146160 грн.).

При цьому дохід отриманий у вигляді роялті не включається до загального річного оподатковуваного доходу, що декларується.

 

Штраф та пеня по уточнюючому розрахунку ПДВ сплачуються з поточного рахунку платника

Платник податку, який за результатами самостійного виявлення факту заниження податкового зобов’язання з ПДВ минулих податкових періодів, подає уточнюючі розрахунки, зобов’язаний сплатити штраф, нарахований відповідно до п.50.1 ст.50 ПКУ.

У разі не сплати платником податку суми узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій) у встановлений ПКУ строк, на суму такого грошового зобов'язання нараховується пеня. Сплата суми податкових зобов'язань з ПДВ, які платник визначив в уточнюючих розрахунках до податкових декларацій з податку на додану вартість, суми штрафів та пені сплачуються не з електронного рахунку платника, а з його поточного рахунку.

Детальніше у листі ДФС від 25.11.2015 р. № 25909/10/28-10-06-11


Військовий збір з суми вихідної допомоги при звільненні

Суми вихідної допомоги при припиненні трудового договору оподатковується військовим збором відповідно до пп. 1.2 п. 16 прим. 1 підр. 10 р. XX ПКУ.

 

Про застосування податкової соціальної пільги  при зміні місця роботи

 Оскільки платник податків має право на отримання податкової соціальної пільги лише від одного працедавця і реалізував це право у звітному місяці на старому місці роботи, то така фізична особа не має права на отримання в цьому місяці податкової соціальної пільги на новому місці роботи.

При дотриманні умов отримання податкової соціальної пільги, фізична особа має право на отримання податкової соціальної пільги на новому місці роботи з наступного місяця після прийняття на роботу.


Хто має пільги з ЄСВ?

Звільняються від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи- підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч. 4 ст. 4 Закону № 2464).