Символіка

 
   Прапор Лозівського району – прямокутне двоколірне полотнище (відношення ширини до довжини 2:3), вгорі смуга малинового кольору 2/3 ширини полотнища, внизу – смуга зеленого кольору 1/3 ширини полотнища.
   Зображення герба знаходиться в лівому верхньому кутку прапора на відстані від лівого та верхнього краю полотнища однієї висоти навершшя. Висота зображуваного герба дорівнює висоті двох навершшів. Воно виконано золотою та срібною фарбами, а саме: золотою фарбою контур щита, два злакових колоси та гілка лози. Срібною фарбою-розгорнута книжка з обкантованими герб згортками, сокіл з двома перехрещеними стрілами, стрічка, що поєднує два колоси.
   Прапор з трьох сторін, по периметру, обкантований золотою бахромою. На прапорі прикріплені 2 золоті стрічки, до яких кріпляться китиці такого ж кольору, довжина стрічки з китицею становить ½ до ширини полотнища.
   Древко прапора виготовлено з дерева, має коричневий (горіхового дерева) колір. 
   Навершшя древка являє собою металеву композицію срібного кольору двостороннього дубового листка, на тлі якого розміщено рельєф жолудя. Висота навершшя дорівнює 1/7 ширини прапора.      Основа навершшя дорівнює ¼ своєї висоти.
   Проект прапора Лозівського району створений за законами вексилології (прапорознавства). Поєднано в єдину композицію старі та нові символи.
   В проекті прапора використано традиційні геральдичні барви, а саме:
- смуга «малинового» пурпурового кольору є символом могутності та гідності. Цей колір з’явився на Україні в козацько-гетьманську добу і як припускають історики, видозмінився з червоного кольору київської землі.
   Територія Лозівського району, як зазначається в даному описі проекту герба, розміщена на території колишніх козацьких земель, тому і ми маємо саме безпосереднє відношення до цього кольору. 
   Смуга пурпурового кольору вказує ще і на те, що ми є частиною сучасної Харківщини, бо на VІ сесії Харківської обласної ради ХХІІІ скликання прийнятий колір прапора Харківської області саме пурпуровий – «малиновий». 
   Нижня смуга має зелений колір – колір достатку та надії і є символом Слобідської України, а північна частина нашої Лозівщини входить до складу Слобожанщини. Зеленого кольору також були прапори Харківського Слобідського полку 17 ст.
   Разом ці два кольори об’єднує бахрома золотого кольору - кольору багатства людей нашого краю, району, величі, до яких ми прагнемо.
   Навершшя з подвійного дубового листка та жолудя вказує на міць, могутність і довговічність нашого Лозівського району .
 
Герб
 
 
   Герб Лозівського району є графічною композицією, що складається з геральдичного щита з золотим кантом, обрамленим срібним патинованим вінком у вигляді стародавніх пергаментних згортків/грамот/ і увінчаним розгорнутою сучасною книгою.
   На малиновому тлі щита розташовані два злакових колоси та гілка лози, які об’єднує блакитна стрічка. 
   Зображення двох злакових колосків вказує, що основне заняття трудівників району – виробництво сільськогосподарської продукції. Їхній золотий колір відображає багатство і велич краю, а наявність блакитної стрічки відтворює символ духовності і вірності.
   Гілка лози є основним історичним символом нашого району, так як від цього слова пішли топонімічні назви в Лозівському районі (річка Лозова, село Лозова, станція та місто Лозова).
   Форма щита – типова для Слобідської України ХVІІІ століття (щит герба м. Харкова 1887 р., 1968 р., щит губернського герба м. Харкова 1878 р., м. Чугуєва 1781 р., м. Ізюма 1776 р., м. Змійова 1803 і т. д. ), щит обрамлений золотою каймою.
   Тло щита «малинового» пурпурового кольору, який вказує на його козацьке походження, адже нинішній Лозівський район майже повністю розміщений на колишній славній території Орільської козацької паланки (району), яка входила до Нової Січі (1734-1755 р.р.). Прапор війська Запорізького мав також малиновий колір.
   У центрі герба вміщене графічне зображення сокола з перехрещеними в лапах стрілами, що символізувало хоробрість, сміливість і далекоглядність, вселяло в людей надію і спокій за своє життя, за рідний край. Саме це зображення сокола і було покладено в центр гербової печатки колишньої козацької паланки, в склад якої входили майже всі землі теперішнього Лозівського району (крім його північної частини).
   Додавши до раніше перелічених графічних елементів в композиції герба розгорнуту книгу (у верхній його частині) та вінок з старовинних пергаментних, паперових згортків, який обрамлює щит, ми ніби розкриваємо ще одну з головних граней життя людей Лозівського району. Висока духовність лозівчан, їх потяг до знань і культури, мистецтва і науки, відображає глибокі культурні традиції, які започаткували наші предки і свято збережені сьогоднішнім поколінням, віками бережливо передавали від роду до роду в цілому.