Розпочалася операція «Первоцвіт»

Розпочалася операція «Первоцвіт» 25 березня 2020

Відділ житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, енергетики та захисту довкілля Лозівської  районної державної адміністрації звертає увагу на те, що за дорученням керівництва обласної державної адміністрації та Державної екологічної інспекції України від 17.02.2020 № 59 «Про посилення заходів державного нагляду (контролю) щодо збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу» в Україні проводиться щорічна операція "Первоцвіт" у весняно-літній період 2020 року.

З метою організації заходів з охорони ранньоквітучих, ендемічних, реліктових і таких, що перебувають під загрозою зникнення, рослин, а також рослин, занесених до Червоної книги України та попередження правопорушень у цій галузі в усіх регіонах України щорічно проводиться операція «Первоцвіт». 

«Щороку у весняний період відбувається масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, включаючи занесені до Червоної книги України, які є рідкісними та перебувають під загрозою зникнення. Декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин призводить до того, що збут цих рослин виходить за межі ареалу їх поширення».

Варто зазначити, вразливість ранньоквітучих видів пояснюється біологічними особливостями, адже першоцвіти ростуть або скупчено, або зникають взагалі. У разі, якщо чисельність виду є нижчою критичної межі, вид зникає повністю.

«За знищення першоцвітів законодавством України передбачено адміністративну відповідальність, вилучення незаконно здобутого та відшкодування винними збитків, завданих природі внаслідок незаконного зривання кожної рослини.  Згідно зі ст. 90 КУпАП передбачено покарання для збирачів червонокнижних рослин – від 20 до 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно здобутого. У частині 2 ст.88-1 КУпАП зазначається: «Порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу – тягне за собою накладання штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімум доходів громадян з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу чи без такої.  Ті самі дії, вчинені щодо об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу.»

 «Щороку в Україні знищують мільйони дикорослих квітів, 90 % з яких – червонокнижні підсніжники.  Тож ми вкотре закликаємо відмовитися від придбання червонокнижних первоцвітів, долучитися до боротьби із протиправним збиранням та продажем вразливих і рідкісних видів рослин».